Main Media

EPD – produkta vides deklarācija

Produktu vides deklarācijas

Projekta durvis

Iekšdurvis 

Ārdurvis

Visas mūsu produktu vides deklarācijas atradīsit EPDHub.

Kas ir EPD?

EPD (Environmental Product Declaration) produkta vides deklarācija ir dokuments, kas apraksta konkrētā produkta ietekmi uz vidi visā tā aprites cikla laikā. EPD ir starptautiski atzīts ietekmes uz vidi pārskata dokuments.

Sastādot produkta vides deklarāciju, ņem vērā Starptautiskās Standartizācijas organizācijas (ISO) standartu 14025.

Produkta vides deklarācija ir balstīta uz aprites cikla vērtējumu un apraksta produkta ietekmi uz vidi visā tā aprites cikla laikā. Aprites cikla novērtēšana ir detalizētāks pārskats nekā tradicionālās oglekļa pēdas aprēķins, jo tajā apskata ne tikai produkta ietekmi uz klimatu, bet aptver arī citu ietekmi uz vidi visā produkta aprites ciklā.

Aizpildīta produkta vides deklarācija atspoguļo plašu un detalizētu aprakstu par produkta vai pakalpojuma galvenajiem vides aspektiem. Papildinformāciju par produktu vides deklarācijām atradīsiet ISO 14025 un EN 15804 standartos, kas nosaka produktu vides deklarāciju regulējumu. Vides produktu deklarācija ir trešās puses pārbaudīts un apstiprināts ziņojums. 

Dzīves cikla novērtējums (LCA) ir metodoloģija (ISO 14040 un ISO 14044) ietekmes uz vidi novērtēšanai, kas saistīta ar visiem komerciāla produkta, procesa vai pakalpojuma dzīves cikla posmiem (A1-D):

  • A1 Izejvielu ieguve
  • A2 Izejvielas transportēšana ražošanai
  • A3 Produkta ražošana
  • A4 Produkta transportēšana no rūpnīcas
  • A5 Montāža
  • B1-B7 Produkta lietošana, apkope, remonts, enerģijas un ūdens patēriņš (ja nepieciešams, pievienojama daļa)
  • C1 Produkta utilizācija
  • C2 Atkritumu transportēšana
  • C3 Atkritumu apsaimniekošana
  • C4 Atkritumu utilizācija
  • D Ārpus sistēmas esošu ietekmju posms

Būvniecības nozarē produktu vides deklarācijas jau projektēšanas posmā palīdz samazināt oglekļa dioksīda emisijas, jo ļauj būvniekam viegli identificēt visilgtspējīgāko produktu no piedāvātajiem. Pārbaudītās deklarācijas ir derīgas piecus gadus, un tās vienmēr sagatavo saskaņā ar aktuāliem un atbilstošiem standartiem. Vides deklarācijas par Swedoor iekš- un ārdurvīm balstās LCA aprites cikla novērtējumā saskaņā ar ISO 14040 un ISO 14044, un deklarācijas atbilst EN 15804+ A2 un ISO 14025 standartiem.

Standarti ļauj salīdzināt vienam mērķim projektētu durvju ietekmi uz vidi, piemēram, starp dažādiem produktiem un valstīm. Tie ļauj salīdzināt vides profilus un uz vides deklarācijas pamata izvēlēties videi visdraudzīgākās durvis.

Produkta vides deklarācijas rezultātā ir salīdzināma un izmērāma informācija par produkta ietekmi uz vidi visā tā aprites ciklā. No patērētāja viedokļa lielākā daļa produkta negatīvo vides ietekmju parādās aprites cikla noslēgumā, ko viņi nevar tieši ietekmēt. Patērētāji var ietekmēt produktu pozitīvu ietekmi uz vidi produkta lietošanas fāzē, piemēram, nodrošinot atbilstošu produkta apkopi. Atbilstoša kopšana pagarina produkta dzīves ciklu, jo koka produkti arī lietošanas fāzē piesaista oglekli.

Koka produkti un dažādi koka būvelementi ir atkārtoti izmantojami un labojami, kas pagarina arī laiku, kuru tie piesaista oglekli. Produkta dzīves cikla beigās produktu var pārvērst atkārtoti izmantotā kokā, kuru var izmantot jaunu produktu izgatavošanai. Koka atkārtota izmantošana samazina sākotnējās izejvielas nepieciešamību un samazina ietekmi uz vidi jauna produkta dzīves cikla sākumā, kur kā izejvielu izmanto atkārtoti izmantotu koku. 

Norādījumus Swedoor durvju kopšanai atradīsit šeit: https://www.swedoor.lv/atbalsts-tehniska-info/apkope.

“EPD ir produkta vides deklarācija, kas apraksta produkta ietekmi uz vidi.”

EPD un BREEAM

Igaunijā izmantotie ilgtspējības sertificēšanas standarti (piemēram, BREEAM) pieprasa, lai ēkā izmantojamajām durvīm būtu produkta vides deklarācija, lai ēkai varētu piešķirt vides vērtējuma līmeni.